Αρχική σελίδα > Μηνιαίο πρόγραμμα εκδηλώσεων

Μηνιαίο πρόγραμμα εκδηλώσεων

Νοέμβριος 2019

     

Παρασκευή 1

Ώρα 19.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Το δαχτυλίδι της κυρίας Αλίξ»
Παρουσίαση βιβλίου Τρύφωνα Ζαχαριάδη
Ομιλητές:
Κίρκη Κεφαλέα, Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας ΕΚΠΑ,
Γιάννης Βαϊτσαράς, Kλινικός Ψυχολόγος-Ψυχαναλυτής,
Αποσπάσματα διαβάζει η Ηθοποιός Αριέττα Μουτούση.
Τη συζήτηση διευθύνει η Δημοσιογράφος Φρύνη Τσάκωνα
Εκδόσεις Αρμός

 

Δευτέρα 4

Ώρα 19.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Μια βαποριά δρόμος»
Παρουσίαση βιβλίου της Μανιώς Μάνεση
Ομιλητές:
Κώστας Κωνσταντόπουλος, Δημοσιογράφος – Κοινωνιολόγος,
Επαμεινώνδας Λογοθέτης, Πλοιοκτήτης,
Λευτέρης Πολέμης, Πλοιοκτήτης
Συντονίζει η Μαριάννα Φωτοπούλου-Μαργέτη, εφημερίδα «Ανδριακή»
Ένωση Ανδρίων


Τρίτη 5

Ώρα 19.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Διαλέξεις Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών ΕΚΠΑ»
α) «Τα μεταλλεία του Λαυρίου. Από την Αρχαιότητα μέχρι σήμερα»
Ομιλητής: Αθανάσιος Κατερινόπουλος
β) «Οι ορυκτές πρώτες ύλες της Ελλάδος-Σημαντικό δυναμικό και δυνατότητες περαιτέρω αξιοποίησης-Συμβολή τους στην οικονομική ανάπτυξη της Χώρας»
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου
Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών τού Πανεπιστημίου Αθηνών

 

Παρασκευή 8

Ώρα 19.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Εξουσία & Αθωότητα»! Αναζητώντας τις Πηγές της Βίας»
Παρουσίαση βιβλίου του Rollo May σε μετάφραση Ευαγγελίας Ανδριτσάνου
Ομιλητές:
Γιάννης Ζέρβας, Καθηγητής Ψυχιατρικής ΕΚΠΑ,
Δημήτρης Καραγιάννης, Ψυχίατρος – Ψυχοθεραπευτής,
Παναγιώτης Καλαμαράς, Εκδότης,
Γιάννης Πανούσης, Ομότιμος Καθηγητής Εγκληματολογίας
Εκδόσεις Αρμός

 

Σάββατο 9

Ώρα 10.30
Αίθουσα Λόγου

 

«ΠΑΡΑΘΥΡΟ στην εκπαίδευση του παιδιού»
Εκδήλωση για τα 20 χρόνια εκδοτικής δραστηριότητας
Συμμετέχουν: Μανόλης Φιλιππάκης, Μάρω Θεοδωράκη,
Γωγώ Αγγελοπούλου, Άννα Αθανασιάδου και
το θέατρο σκιών του Γιάννη Νταγιάκου.


Τρίτη 12

Ώρα 18.00
Αίθουσα Λόγου

 

«Ο Βενιαμίν Λέσβιος, οραματιστής και θεμελιωτής της ελευθερίας των Ελλήνων»
Παρουσίαση βιβλίου της Ρωξάννης Δ, Αργυροπούλου
Ομιλητές:
Φώτιος Σχοινάς, πρώην σχολικός σύμβουλος, συγγραφέας,
Αθανάσιος Κουρταλίδης, πρώην σχολικός σύμβουλος, συγγραφέας,
Έλενα Χατζόγλου, εκπαιδευτικός,
Ξενοφών Μαυραγάνης, νομικός, συγγραφέας.
Συντονίζει ο Κωνσταντίνος Μπλάθρας, διευθυντής της «Χριστιανικής», θεολόγος, σκηνοθέτης.
Μικρή Βιβλιοθήκη Διδασκάλων του Γένους

 

Παρασκευή 15

Ώρα 19.00
Αίθουσα Λόγου

 

«Ακαρνανικόν Αρχείον»
Παρουσίαση βιβλίου του Γεώργιου Φερεντίνου, Καθηγητού - Ιστορικού
Χαιρετίζουν:
Γεώργιος Αποστολάκης Δήμαρχος Ακτίου – Βόνιτσας,
Δημήτρης Στεργίου, Πρ. Ομοσπονδίας Πολιτιστικών Συλλόγων Ξηρομερίου,
Χρυσόστομος Πατούλας, Εκδότης εφημερίδας Αιτωλοακαρνανική
Συντονίζει ο Παναγιώτης Κοντός, Καθηγητής Παν. Αθηνών
ΑΙΤΩΛΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ -
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΞΗΡΟΜΕΡΙΟΥ

 

Δευτέρα 18

Ώρα 18.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Βήματα μπρος και πίσω για τη Θρησκευτική ελευθερία και τις σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας»
Ομιλητές:
Χρήστος Ράμμος, Επίτιμος Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας, Πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ),
Δημήτρης Χριστόπουλος, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου Πανεπιστημίου,
Κλειώ Παπαπαντολέων, Δικηγόρος,
Αλέξανδρος Σακελλαρίου, Δρ. Κοινωνιολογίας της Θρησκείας, Διδάσκων Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου
Συντονίζει η Ξένια Κουναλάκη, δημοσιογράφος.
Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

 

Τρίτη 19

Ώρα 18.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Οικονομικός Πόλεμος και Νομισματική Ειρήνη»
Παρουσίαση βιβλίου του Κωνσταντίνου Γκράβα
Ομιλητές:
Γιάννης Στουρνάρας, Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος,
Στέλιος Πέτσας, Υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος,
Αντώνης Παπαγιαννίδης, Δικηγόρος – Δημοσιογράφος
Συντονίζει η Φαίη Μαυραγάνη, Δημοσιογράφος
Εκδόσεις Ι. ΣΙΔΕΡΗΣ

 

Πέμπτη 21

Ώρα 19.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Φάρμακα Ψυχής»
Παρουσίαση βιβλίου του Παύλου Σακκά
Ομιλητές:
Χαράλαμπος Παπαγεωργίου, Καθηγητής Ψυχιατρικής και Διευθυντής της Α' Ψυχιατρικής κλινικής του ΕΚΠΑ,
Νίκος Στεφανής, Καθηγητής Ψυχιατρικής ΕΚΠΑ,
Χρήστος Κίττας, πρώην Πρύτανης του ΕΚΠΑ,
Γιάννης Τούντας, Καθηγητής Κοινωνικής & Προληπτικής Ιατρικής ΕΚΠΑ
Εκδόσεις Αρμός


Σάββατο 23

Ώρα 18.00
Αίθουσα Λόγου

 

«Ανθολογίας 4ου Πανελλήνιου διαγωνισμού ποίησης»
Παρουσίαση έκδοσης της Βιβλιοθήκης Σπάρτου
Ομιλητές:
Νώντας Σαρλής - Σκηνοθέτης (Παρουσίαση - Συντονισμός)
Μαίρη Μπακογιάννη- Εικαστικός (Εκπρόσωπος Βιβλιοθήκης Σπάρτου),
Γιάννης Φιλιππάκης- Ποιητής (Κριτική επιτροπή)
Μανώλης Τσάμης – Εκδότης.
Ποιήματα απαγγέλουν οι ηθοποιοί Κώστας Γεννάτος & Μαρία Τρικαλιώτη
Εκδόσεις «Τάδε Έφη»

 

Τρίτη 26

Ώρα 19.00
Αίθουσα Λόγου

 

«ΣΥΡΙΖΑ - ένα κόμμα εν κινήσει»

Παρουσίαση συλλογικής έκδοσης σε επιμέλεια Γιάννη Μπαλαμπανίδη
Ομιλητές:
Νάσος Ηλιόπουλος, Μαριλένα Κοππά,
Κωστής Παπαϊωάννου, Γιάννης Τσίρμπας

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΟ

 

Τετάρτη 27

Ώρα 18.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Η κρίση του Κράτους Δικαίου στην ΕΕ »
Συζήτηση με αφορμή την έκδοση του συλλογικού τόμου (επιμ. Α. Μεταξάς)
Ομιλητές:
Αικατερίνη Σακελλαροπούλου, Πρόεδρος Συμβουλίου της Επικρατείας
Ευάγγελος Βενιζέλος, τ.Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου, ΑΠΘ
Ιωάννης Σαρμάς, Πρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου,
Χρήστος Ράμμος, Πρόεδρος ΑΔΑΕ, επίτιμος Αντιπρόεδρος Σ.τ.Ε.
Αντώνης Μεταξάς, επίκ. καθηγητής Ευρωπαϊκού Δικαίου, ΕΚΠΑ/ TU Berlin
Συντονίζει ο Κωνσταντίνος Μενουδάκος,
Πρόεδρος Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, Πρόεδρος Συμβουλίου της Επικρατείας ε.τ.
Εκδόσεις Ευρασία


Πέμπτη 28

Ώρα 19.00
Αίθουσα Λόγου

 

«Πελεκάνοι ερημικοί»
Ο Στέλιος Ράμφος παρουσιάζει το νέο του βιβλίο
Εκδόσεις Αρμός

 

Παρασκευή 29

Ώρα 17.30
Αίθουσα Λόγου

 

«Ελπίδα»
10ο Συνέδριο
Xαιρετισμός του Σταύρου Ζουμπουλάκη


Α΄ συνεδρία (πρόεδρος: Σταύρος Ζουμπουλάκης)
Σπύρος Ράγκος, καθηγητής στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών,
Παύλος Κόντος, καθηγητής στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών,
Ελένη Περδικούρη, επίκ. καθηγήτρια στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών
ΙΔΡΥΜΑ ΑΡΤΟΣ ΖΩΗΣ

 

Σάββατο 30

Ώρα 10.00
Αίθουσα Λόγου

 

«Ελπίδα»
10ο Συνέδριο


Β΄ συνεδρία. Ώρα 10:00 (πρόεδρος: Θάνος Σαμαρτζής)
Πορφύριος Νταλιάνης, γρ. Θεολογίας
Χρήστος Καρακόλης, καθηγητής στο τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ,
Αθανάσιος Αντωνόπουλος, λέκτορας στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας ΕΚΠΑ

 

Γ΄συνεδρία. Ώρα 11:40 (πρόεδρος: Χρήστος Καρακόλης)
Γιάννης Παπαδογιαννάκης, αναπλ. καθηγητής στο Τμήμα Κλασσικών Σπουδών και στο Τμήμα Θεολογίας και Μελέτης της Θρησκείας του King's College,
Κώστας Κορναράκης, αναπλ. καθηγητής στο τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ,
Θάνος Σαμαρτζής, διεθυντής των εκδόσεων ΔΩΜΑ

 

Δ΄συνεδρία Ώρα 17:00 (πρόεδρος: Αντώνης Χατζημωυσής)
Κώστας Ανδρουλιδάκης, καθηγητής φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης,
Γιώργος Φαράκλας, καθηγητής πολιτικής φιλοσοφίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο,
Σάββας Μιχαήλ, συγγραφέας,
Στέλιος Βιρβιδάκης, καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης ΕΚΠΑ

 

Ε΄συνεδρία Ώρα 19:00 (πρόεδρος: Κώστας Ανδρουλιδάκης)
Αντώνης Χατζημωυσής, αναπλ. καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ,
Διονύσης Καψάλης, ποιητής, διευθυντής Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης,
Σταύρος Ζουμπουλάκης, πρόεδρος ΔΣ Άρτου Ζωής
ΙΔΡΥΜΑ ΑΡΤΟΣ ΖΩΗΣ

 

     
     


Στοά τού Βιβλίου © 1996-2019